Kontakt-impro-tango - o lehkosti a zemi
víkend 12. – 13. dubna 2025
Pohybově taneční workshop a neopakovatelný zážitek na různých úrovních vnímání. Návrat k tělu, které je stvořeno pro pohyb, vášeň a rozmanitost.
Dílna, v níž se dostaneme k esenci kontaktní improvizace a tanga. Dílna, kde vás nespoutávají kroky, tvary ani snaha přizpůsobit se partnerovi. Dílna kde objevíte dynamický proměnlivý vztah se zemí. Naučíte se, jak z ní čerpat sílu a které dovolíte volně projít tělem a vynést jej do pohybu. Objevíte lehkost tím větší, čím lépe dokážete směřovat k zemi. Naučíte se vnímat gravitaci hmatem a uspořádávat své tělo tak, aby každá interakce se zemí byla přílivem nové energie do vašeho či partnerova pohybu.
Poznáte, že pohyby a figury není třeba znát ani se učit, že vznikají z přirozených jednoduchých impulzů a záhy nacházíte sami sebe v toku tance, který vrací vaší povaze vše, co vám doposud chybělo. Vytvoříme bohatší a osvobozující způsob tance: otevřené fyzické vyjádření, v němž se aktivují přirozené pohybové možnosti a které je oproštěné od povrchních pravidel.
Kontaktní improvizace a tango, to je škála rozmanitých pohybů, které nejsou rutinní ani monotónní a jsou životně důležité pro naši pohodu. Poskytují také možnost používat dotek jako nástroj komunikace. Rozšiřují vnímání sebe sama i toho druhého. Umožní nám být tvůrčí, hraví a uzemnění a hledat cestu ke shodě.
Objevíme znovu vlastní tělo, které je tisíciletí utvářeno pohybem a stvořeno k pohybu. Tělo které touží po neustálých proměnách a které nachází novou energii v pohybu, který ho vyživuje. Získáme jiný pohled na tělo: jeho tvary a pohyby začněme vnímat jako výsledek vztahů ke gravitaci, k prostoru a patrnerovi a jako výsledek našich pohybových záměrů. V takovém pojetí pohybu se můžeme rozvíjet se a zároveň si užívat svobodu. Namísto kontroly se věnujeme smyslovému vnímaní, které nás vede přesně a neomylně, dovoluje nám přizpůsobit se a vyvolává požitek z pohybu.
Dílna pro všechny, kdo vidí pohyb a pohybovou tvorbu jako cestu poznání, léčení, komunikace a obohacení své životní zkušenosti. Práce zdánlivě pohybová a tělesná má mnohem širší záběr. Dovoluje pochopit své fyzické já, fyzický vztah se společností a přírodou. Poznatky biomechaniky, somatiky a ekologie se v ní propojují do konceptu Ekologického těla.
Není potřeba mít žádné zkušenosti s těmito technikami a není třeba mít partnera. Budeme poznávat tanec jako organický účinný pohyb. Budeme živit proudění pohybu mezi námi a našimi partnery. Tvořit spolu pohybovou skladbu, která přesahuje každého z nás a zároveň nám oběma náleží. Oba ji ovlivňujeme nejprve bez ladu a teprve postupně se dobíráme k harmonii.
Javier Cura (Argentina)
Javier Cura je učitel, vizuální umělec, divadelní režisér a pohybový trenér, který se obdivuhodným způsobem zapsal do povědomí mnoha lidí v oblasti pohybu a tance. Vytvořil mnohá představení v Argentině, Kolumbii, USA, Itálii, Německu a Indonésii. Na mezinárodní úrovni vyučuje kontaktní tango, fyzické divadlo a kontaktní improvizaci. Je skvělým tanečníkem, který probouzí neodolatelnou chuť hýbat se, tančit a vyjadřovat se pohybem naplno.
Jako vizionář a pohybový aktivista povzbuzuje všechny, kdo jsou ochotni mu naslouchat, aby se starali o své vlastní životně důležité potřeby pohybu. Věří, že všestranný rozmanitý pohyb, který znovu integrujeme do svého života má obrovský dopad na naše emocionální, fyzické a duševní zdraví a také na ekologii planety. V současné době pracuje na projektu „Ecological Body“ spolu s výzkumným pracovníkem OSN pro ekologii.
“Hlavním cílem mé práce je povzbudit studenta, aby našel souvislosti mezi: objektivním pohledem na tělo; (fyzické prvky, tělesné schéma: osa, siločáry, těžiště, anatomie atd.) Subjektivním chápáním těla;( emocionální, expresivní, kreativní vědomí a sebou vnímaný tělesný obraz) a Tělem ve vztahu k druhému; (jeho komunitní, sociální a duchovní povaha). V každém workshopu jsou účastníci jsou schopni propojit naučené pohybové aktivity se svým osobním tvůrčím vyjádřením a znovu je vlastnit. Cokoli, co účastníci vnímají a zažívají v pomíjivém kontextu workshopu, může být a často je přeneseno do vnějšího světa, do jejich osobního sociálního kontextu. To obohacuje tanec každodenního života.”
Místo konání je Praha.
Většina účastníků se hlásí jednotlivě, není nutné hlásit se v páru.
Dílna je intenzivní: sobota a neděle 9:30 – 17:30, je otevřená všem bez ohledu na věk či pohybové zkušenosti.
Cena 4 220 Kč. Pro rezervaci místa je třeba uhradit zálohu 1220 Kč.
Cena 3 720 Kč při úhradě zálohy do 7. dubna.