druna - náhorní planina
kontaktní improvizace, tanec, pohyb, hlas, prožitek a meditace

Sou-znění

dílna vícehlasého zpěvu a práce s hlasem

27. – 28. dubna 2019

Společně zpívat, nechat hlasem prosakovat jemné odstíny toho co máme v sobě. Vložit do něj pravdivě každý náš stav, takový jaký je: žal, neklid, radost, vztek, touhu, intimitu.
Začít vkládat do společného prostoru hlas – jednu z nejintimnějších věcí, které máme. Být spolu v jemnosti a intenzitě. Naslouchat si vzájemně a znít s někým spolu. Hlasy spolu rezonují, vytvářejí harmonii – něco, co bychom sami nevytvořili. Celek, který je víc, než součet částí.

Když zpíváme spolu, je v tom plná pozornost, jemné naslouchání a důvěra. Necháme hlas plynout, vznikat proud, řeku zvuků, která nás nese a bere na cestu. Své hlasy přimícháváme k hlasům ostatních jako labužníci, co různými přísadami dolaďují chuť jídla. Vzniká něco, co nás přesahuje. Souzvuk, který se nás dotýká, který hluboce sytí srdce.

Samotná práce s hlasem otevře nový vztah k vlastnímu hlasu, zkoumavý, objevující, hravý a připouštějící téměř cokoli. Budou tu cvičení přímo zaměřená na umění spolu souznít, ladit a rezonovat. Budeme tříbit citlivost v naslouchání i citlivost v použití hlasu.
Naučíme se i několik písní ve více hlasech z Bulharska, Islandu, Gruzie a Turecka.

Ve volném jamování si uvědomíme, co všechno se při společném zpívání děje. Třeba jak se souznění mění, když měníme způsob použití hlasu (hrdelní či hlavový, otevřené a zavřené vokály, u jednotlivých samohlásek, vysoko a nízko, potichu a nahlas, u dlouhých a krátkých tónů). Nebo jak probíhá komunikace a spolupráce (odpovídání si, navazování na sebe, doplňování se, dodávání toho, co právě chybí – rytmu, dynamiky, ticha, vytváření kontrastu, basové linky pro něčí vysoké tóny, plochy pro něčí sólo, umění dát prostor a vzít si prostor). Všimneme si i toho kde je naše pozornost a jak to ovlivní náš společný zpěv. Jak zpívat se záměrem obrazotvorným, tvořit atmosféry a krajiny.

Tato dílna je pro radost a není třeba mít talent, něco ovládat nebo zvládat. Je pro všechny, kdo kdy toužili zpívat spolu, chtěli zažít pocit hledání a souladu, ohmatat si ho, aby pronikli do alchymie souznění. Důležitá bude kvalita bytí spolu a proto nám bude záležet na tom, aby každý dostal čas i podporu a přesně takovou výzvu, která ho posune.

Pavla Kopřivová

zpěvačka – lektorka – performerka

„Všude, kam jsem kdy jela, jsem se ptala lidí na jejich písně a učila se je od nich. Tak si v hlavě nosím sbírku a sdílím ji, kudy chodím. Propojuje to lidi.
Asi třetinu života jsem se intenzivně učila umění zpěvu s různými učiteli, i na konzervatoři. Ale začalo mě více zajímat zpívat spolu, protože tam se děje něco vyjímečného, co mě nabíjí a je pro mě jako potrava. Během posledních pár let jsem byla průvodcem řádky lidí, kteří se rozhodli objevovat svůj hlas. Bylo to fascinující a krásné. Spojila jsem to všechno dohromady a začala vést zpívající kruhy. Hlas je jedním z nejsilnějším nástrojů k propojení lidí. Skrze něj se můžou sytit potřeby intimity, sdílení, společenství. Proto chci vytvářet prostor, kde můžeme tento krásný starý způsob spolu-bytí znovu objevovat.“

Dílna je intenzivní: sobota a neděle 10:00 – 18:00.

Cena 2 940 Kč. Pro rezervaci je třeba uhradit zálohu 940 Kč.

Rádi byste se zúčastnili této dílny? Rezervujte si místo!


dílna:   Sou-znění | 27. - 28. dubna 2019 | Pavla Kopřivová
  

Více informací na druna@druna.cz nebo na +420 725 449 409.